Fællesskaber i bevægelse

05.10.2026

I Vestlængen

Mandag den 5. oktober inviterer Hanstholm Fyrs Støtteforening til Kulturstafetten 2026 – en eftermiddag og aften med fokus på fællesskaber, frivillighed og lokale mødesteder.

Kulturstafetten er en fælles vandring gennem Hanstholm, hvor deltagerne besøger en række steder, som på hver deres måde bidrager til livskvalitet, netværk og stærke fællesskaber. Undervejs møder vi lokale ildsjæle og foreninger, som fortæller om deres aktiviteter og betydningen af at have steder, hvor mennesker kan mødes, være aktive og finde nye relationer.


15.00: Start på Værestedet

15.45: Ankomst Fyrglimt, Aktivkomiteen

16.20: Ankomst Sundhedshuset, Torsdagscafeen

16.55: Ankomst Bytorvet, Det Grønne Mandefællesskab

17.45: Ankomst Hanstholm Fyr, Hanstholm Fyrs Støtteforening, fyrfortælling, suppe og samvær


Vandringen giver mulighed for både motion, oplevelser og gode samtaler, mens deltagerne bevæger sig fra sted til sted gennem byen.

Dagen rundes af ved Hanstholm Fyr, hvor Hanstholm Fyrs Støtteforening er vært ved en fortælling om fyret, efterfulgt af suppe og hyggeligt samvær.

Kulturstafetten er åben for alle interesserede, og særligt for dem, der har lyst til at opleve nye fællesskaber, møde nye mennesker eller blive inspireret af de mange frivillige initiativer, der findes i lokalområdet.


Praktisk information

  • Dato: 5. oktober 2026
  • Tid: 15.00–18.30
  • Start: Værestedet, Hanstholm
  • Afslutning: Hanstholm Fyr
  • Pris: Gratis
  • Tilmelding: Ikke nødvendig

Vi glæder os til at byde velkommen til en dag med fællesskab, fortællinger og nye møder på tværs af Hanstholm.

Arrangementet er støttet af Sund Sammen i Thisted Kommune.

Arrangeret af Det Nordatlantiske Fyr i Hanstholm & Hanstholm Fyrs Støtteforening